تندرستی - پزشکی

25 نکته لازم برای اهدای خون

25 نکته لازم واسه اهدای خون

افراد نیکوکاری که مبادرت به اهدای خون خود می کنن، باید نکات زیر رو رعایت کنن تا علاوه بر انجام کار خیر، خاطره خوبی از اهدای خون داشته باشن و سلامتی خودشون هم به خطر نیفتد.

نکات لازم قبل از اهدای خون

1- تلاش کنین چند روز قبل از اهدای خون، موادغذایی غنی از آهن رو استفاده کنین، مانند گوشت قرمز، ماهی، مرغ، حبوبات و غلات و اسفناج.

 

2- تلاش کنین شب قبل از اهدای خون استراحت کافی داشته باشین و خوب بخوابین. خواب کافی دلیل کاهش سموم بدن می شه و خون رو واسه اهدا کردن سالم تر می کنه.

 

 

4- تلاش کنین قبل از اهدای خون غذاهای سالم بخورین و از مصرف غذاهای سرخ کرده و چرب دوری کنین.

 

5- تلاش کنین دست کم دو روز قبل از اهدای خون، از مصرف داروهایی مانند آسپیرین دوری کنین. اگه از پلاکت خون شما واسه افراد نیازمند به پلاکت استفاده شه، اگه از داروهایی مانند آسپیرین استفاده کرده باشین، ممکنه نتونن از اون واسه اهدا استفاده کنن.

 

6- اگه اهداکننده دائمی خون می باشین، همیشه کارت مخصوص اهدای خون خود رو همراه داشته باشین.

 

7- اگه واسه اولین باره که مبادرت به اهدای خون خود می کنین، حتما کارت شناسایی، همراه خود داشته باشین، چون  مراکز سازمان انتقال خون از پذیرش افراد بدون کارت شناسایی دوری می کنه.

تلاش کنین در بین اهدای خون اصلا استرس نداشته باشین و آرامش خود رو حفظ کنین

8- هیچوقت با معده خالی واسه اهدای خون اقدام نکنین. تلاش کنین چند ساعت قبل اون غذای مناسبی بخورین.

 

9- اگه فردی هستین که احساس می کنین ممکنه در بین اهدای خون دچار تهوع و استفراغ شید، بدون این دست اون دست کردن قبل از اهدا چیزی میل نکنین، چون ممکنه احساس شما به واقعیت تبدیل شه.

 

نکات لازم بین اهدای خون

1- یادتون باشه که قبل از مراجعه به مراکز انتقال خون، لباسای با آستین کوتاه بپوشید و یا حتی امکان از لباسایی استفاده کنین که آستین اونا خیلی راحت بالا بره تا در بین اهدای خون دچار مشکل نشید.

 

2- به فرد متخصصی که خون شما رو میگیره اجازه بدین تا از هر بازویی که مناسب تره، واسه گرفتن خون استفاده کنه. اون خوب می دونه که چیجوری رگ پیدا کنه و با ایجاد کمترین آسیب خون رو بگیره.

 

3- تلاش کنین در بین اهدای خون اصلا استرس نداشته باشین و به طور کامل آرامش خود رو حفظ کنین. با این کار، هم خون اهدایی سالم تر و قابل استفاده واسه بقیه می شه و هم سلامتی خود شما به خطر نمی افته.

 

4- کار اهدای خون ممکنه یه مدت به طول انجامد. پس به شما پیشنهاد می شه که کتاب و یا مجله ای بخونین و یا با بقیه اهداکنندگان صحبت کنین تا متوجه گذشت زمان نشید.

 

5- بدون این دست اون دست کردن بعد از اهدای خون، وقتی رو واسه نوشیدن و مصرف مواد قندی خوراکی بذارین. معمولا در مراکز اهدای خون، محلی واسه پذیرایی از افراد اهداکننده خون هست تا کمبود خون از دست رفته خود رو بدون این دست اون دست کردن با مصرف شکلای جور واجور مایعات به دست بیارن و جبران کنن.

 

6- اگه بین اهدای خون، احساس سرما کردین، از پرسنل مراکز انتقال خون بخواین تا پتویی به شما بدن. احساس سرما، طبیعی و به دلیل افت فشار خون است.

 

7- اگه نگاه کردن به سوزن، احساس بدی به شما میده، تلاش کنین حواس خود رو پرت کنین و نفس عمیقی بکشین و آرامش خودرا حفظ کنین.

 

نکات لازم بعد از اهدای خون

1- تلاش کنین بدون این دست اون دست کردن بعد از اهدای خون نایستید و به کار روزانه خود مشغول نشید. واسه یه مدت به شکل خوابیده بمونین و بعد کمی بشینین و کم کم وایسید. ممکنه به دلیل کاهش مواد قندی و مایعات موجود در خون، احساس سرگیجه به شما دست دهد و نتونین تعادل خود رو حفظ کنین.

اگه تا چند ساعت پس از اهدای خون، احساس سردرد و سرگیجه می کنین، دراز بکشین و پاهای خود رو بالاتر از سطح بدن خود بذارین تا وقتی که این احساس برطرف شه

2- تلاش کنین کار اون روز خود رو سبک تر کنین، چون انرژی شما به مدت کمی کم میشه و ممکنه خیلی سریع دچار خستگی و بی قراری شید.

 

3- به مدت دو تا سه روز پس از اهدای خون، مقدار زیادی مایعات بخورین تا خون از دست رفته شما جبران شه.

 

4- از پرداختن به هر گونه فعالیت بدنی شدید و بلند کردن اجسام سنگین، تا حدود پنج ساعت پس از اهدای خون دوری کنین. حتی اگه احساس ضعف نمی کنین، مبادرت به فعالیتای جسمی سنگین نکنین، چون ممکنه عواقب بدی در آینده واسه شما داشته باشه.

 

5- اگه تا چند ساعت پس از اهدای خون، احساس سردرد و سرگیجه می کنین، دراز بکشین و پاهای خود رو بالاتر از سطح بدن خود بذارین تا وقتی که این احساس برطرف شه.

 

6- ممکنه خونریزی در ناحیه ای که سوزن وارد شده ادامه پیدا کنه و حتی پس از برداشتن پانسمان هم ادامه یابد. پس تلاش کنین حدود 3 تا 5 دقیقه این ناحیه رو فشار بدین و بازوی خود رو بالا نگه دارین.

اگه خونریزی و یا کبودی در زیر پوست اون ناحیه اتفاق بیفته، بسته یخی رو به طور متناوب، روی اون منطقه بذارین تا ناراحتی اون برطرف شه. اینم بگیم که ادامه پیدا کردن خونریزی در اهداکنندگان خون با احتمال خیلی کم اتفاق می افته.

 

7- اگه شما فردی هستن که حتی واسه یه بار در زندگی خود، خون اهدا کردین، باید بسیار خوشحال باشین و خدا رو به خاطر این نعمت بزرگ شکر کنین، چون مطمئن باشین که خدا لیاقت نجات بندگان مریض خود رو به هر فردی نمی ده.

8- تلاش کنین بدون این دست اون دست کردن بعد از اهدای خون، مبادرت به رانندگی نکنین، چون ممکنه به دلیل ضعف به وجود اومده به وسیله کاهش خون، دچار حادثه شید.

 

9- از رژیم غذایی غنی از آهن پیروی کنین و موادغذایی تازه استفاده کنین تا مواد از دست رفته بدنتون جبران شه.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

Related Posts:

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *