تندرستی - پزشکی

26 نکته بهداشتی در سفر تابستانی

26 نکته بهداشتی در سفر تابستونی

Related Posts:

اگه مریضی خاصی دارین، قبل از رفتن به سفر حتماً با دکتر معالج خود مشورت کرده و آزمایشات و معاینات لازم رو انجام بدین در طول تعطیلات هم انجام آزمایش لازم رو در زمان تعیین شده، یادتون نره.

 

2- بدن خود رو با پوشیدن لباس مناسب (نخی و نازک با رنگ روشن) خشک و گرم نگه دارین.

 

3- کلاه لبه داری که بر صورت، گردن و گوش هاتون سایه بی اندازد، بر سر بذارین.

 

4- استرس خود رو کنترل کرده و تلاش کنین در تعطیلات از اضطراب و فشار روحی جلوگیری کنین.

 

5- هیچوقت الکل مصرف نکنین و یا مراقب باشین که راننده ماشین شما از الکل استفاده نکرده باشه.

 

6- سیگار نکشید و حتی امکان با کسائی که سیگار می کشن رابطه نداشته باشین تا از دود سیگار اونا در امان بمونین.

 

7- هنگام رانندگی حتماً کمربندهای خود رو محکم ببندین. کودکتون رو در صندلی کودک و در صندلی پشت خودرو بشونین و کمربند صندلی کودک رو متناسب با قد، وزن و سن اون تنظیم کنین.

 

8- اگه مریضی خاصی دارین، قبل از رفتن به سفر حتماً با دکتر معالج خود مشورت کرده و آزمایشات و معاینات لازم رو انجام بدین در طول تعطیلات هم انجام آزمایش لازم رو در زمان تعیین شده، یادتون نره.

 

9- حتماً واکسیناسیون لازم رو انجام بدین تا شما رو در برابر مریضیا محفوظ نگه داشته و جانتون رو نجات دهد.

 

10- اگه نیاز به اجاق و آتیش دارین، حتماً تموم نکات ایمنی رو رعایت کنین و هیچوقت وسایل آتیش زا مثل اجاق، شومینه و یا حتی شمعا رو بدون مراقبت رها نکنین. هم اینکه صحت کار آیی اونا رو به طور مرتب کنترل کنین.

 

11- حتماً تغذیه سالم داشته باشین و جنب و جوش بدنی رو یادتون نره. مقدار خیلی از سبزیجات و میوه ها رو که خوب شسته شدن در رژیم غذایی خود بذارین و مصرف غذاهای شیرین و چرب رو تا حد امکان محدود کنین. در هفته دست کم 2 تا 3 ساعت فعالیت بدنی داشته باشین و به کودکان و نوجوانان خود اجازه بدین که دست کم یه ساعت در روز جنب و جوش داشته باشن.

12- از استحمام فرد گرمازده با آب سرد جدا دوری کنین، چون می تونه موجب شوک یا مرگ ایشون شه. فرد گرمازده می تونه با نوشیدن مقادیر کافی مایعات، حجم مایعات از دست رفته بدن بر اثر تعریق رو تأمین کنه

13- بهترین روش خنک کردن فرد گرمازده و پایین آوردن دمای بدن این افراد، به کار گیری پارچه مرطوب با دمای 2 تا 3 درجه خنک تر از دمای بدن فرد گرمازده س و در صورت هوشیاری فرد زخمی، مایعات خنک به فرد خورونده شه تا پس از رسیدن دمای بدن فرد به حد طبیعی، فوراً به یه مرکز درمانی منتقل شه.

 

14- واسه جلوگیری از کم آبی بدن درزمان سفر، آب زیادی بخورین. نباید از هر شیر آبی، آب بخورین و حتی واسه شستن دهن پس از مسواک زدن هم باید شیر آبی سالم و بهداشتی رو انتخاب کنین.

 

15- در طول مسافرت، شیر یا اجناس پاستوریزه نشده بخورین و از یخایی که دست فروشا میفروشن و امکان داره از آب لوله کشی درست نشده باشه، استفاده نکنین.

 

16- در مسافرتا، به خصوص مسافرتای تابستونی از میوه ها و سبزیجات خام دوری کنین، مگه این که از شستشوی کامل و ضد عفونی کردنشون به طور کاملً مطمئن باشین و خودتون اونا رو پوست کنده باشین.

 

17- بهتره در طول سفر از خوردن گوشت خام یا ماهی یا مرغ به پرهیزید و اصلا از دست فروشای خیابانی، خوراکی نخرید.

 

18- به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که اگه شخص گرفتار به اسهال، یبوست یا تب بالا شده باشه، یا خون در مدفوعش مشاهده شه، یا نشونه های کم آبی یا اسهال در اون بیشتر از 3 روز طول بکشه، باید حتماً به دکتر مراجعه کنه.

 

19- در نواحی گرم، درجه یخچال باید کمتر از 5 درجه سانتی گراد بوده و مواد غذایی خنک باید زیر این دما نگهداری شن.

 

20- واسه بریدن و خرد کردن مواد غذایی خام و پخته از کارد و تخته برش جداگونه استفاده شه.

 

21- خوراکیای میان وعده رو از مواد کم چرب و کم نمک انتخاب کنین که احتیاجی به خنک نگه داشتن نداشته باشن. میوه تازه، کیک، چای ساده، بیسکوییت و میوه خشک از جمله انتخابای مناسب هستن.

 

22- واسه رسیدن به وزن دلخواه، در دام رژیمای خیلی کم کالری نیفتید. یه برنامه کاهش وزن مناسب، شامل خوردن غذاهایی سالم و انجام ورزشه. جانشین کردن غذاهای پرچربی و شیرین با میوه و سبزیجات، همراه با 30 دقیقه ورزش ملایم در بیشتر روزای هفته، بهترین روش کنترل وزن است.

 

23- اگه در منزل استخر یا حوض عمیقی دارین (عمیق از نظر کودک)، اونو با حفاظی مطمئن محدود کنین.

 

24- پشه عامل انتقال خیلی از مریضی هاست. اگه به هر دلیلی در مکانی پر پشه حضور داشتین، تا حد ممکن بدن خود رو بپوشونین و از کرمای ضد پشه استفاده کنین.

 

25- کنه و ساس نه فقط در بیشه و باغ مخفی می شن، بلکه علاقه زیادی به پارچه دارن و در میان تختخوابا مخفی می شن. هنگام اقامت در هتلا بهتره از ملحفه و روبالشی شخصی خود استفاده کنین.

 

26- مارها و عنکبوتای گزنده هم در جنگلا فراوون هستن. هنگام گزیده شدن به وسیله این جانوران باید خیلی سریعً عمل کرده و شخص رو پس از انجام کمکای اولیه به درمانگاه منتقل کرد. کمکای اولیه هنگام گزیدگی حیوانات سمی از این قرارند:

* عضو گزیده شده در دو طرف قسمت گزیدگی باید محکم بسته شه تا جریان خون مسموم آهسته شه.

* عضو نامبرده باید بی حرکت نگه داشته شه.

* شخص نباید راه بره یا بدود و باید به وسیله همراهانش یا اتومبیل به درمانگاه منتقل شه.

* بانداژ عضو گزیده شده نباید تا رسیدن به دکتر باز شه.

فرآوری: مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان

منابع :

سایت سیمرغ

سایت پزشکان ایران

منبع : tebyan.net

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *