تندرستی - پزشکی

27 میلیون ایرانی در گروه میانسالی

: 27 میلیون ایرونی در گروه میانسالی

: رئیس اداره سلامت میانسالان وزارت بهداشت گفت: 27 میلیون نفر از کل جمعیت 80 میلیونی ایران، در گروه سنی میانسالان قرار دارن.
مطهره علامه در کارگاه کشوری سلامت میانسالان در شیراز، اضافه کرد: گروه سنی میانسالان در هر جامعه و خونواده ای، گروه تولید کننده حساب و شامل افراد 30 تا 60 ساله ها می شن.
اون گفت: رشد این گروه جمعیتی بیشتر از بقیه گروه های جمعیتیه و دائم تعداد این جمعیت در حال افزایش بوده و همین موضوع ضرورت برنامه ریزی دقیق واسه سلامت اونا رو یادآور می شه.
علامه با بیان اینکه در جهان مرگ و میر افراد 30 تا 70 ساله، مرگ خیلی زود تلقی می شه، گفت: امید به زندگی در ایران واسه زنان 76 و واسه مردان 74 سال تعیین شده و مرگ قبل از این سن، زودتر از موعد معمولی تلقی می شه و قابل پیشگیریه.
این مقام مسئول در وزارت بهداشت، با اشاره به تعهد ایران نسبت به سازمانای بین المللی واسه کاهش مرگ و میر این گروه سنی و تدوین برنامه های سلامت اونا، گفت: بیشتر مرگ و میرها در این گروه سنی به وجود اومده به وسیله مریضیای طولانی غیرواگیر مانند دیابت، فشارخون بالا و قلبی عروقیه.
ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفتن: موضوعاتی شامل روش و سبک زندگی نادرست، تغذیه ناجور، نداشتن فعالیت فیزیکی، زندگی بدون جنب و جوش و مصرف دخانیات، از عوامل مهم خطرساز واسه این گروه سنی هستش.
علامه با بیان اینکه ایجاد تغییر کم در سبک زندگی هزینه ای نداشته و موجب پیشرفت سلامت افراد می شه، گفت: قسمت بزرگی از مرگ و میر در این گروه سنی مخصوصا در مردان، بر اثر حوادث شغلیه. در این گروه سنی به دلیل اینکه با مسائل شغلی مانند استرس و حوادث شغلی هم مواجه هستن، پیشگیری از حوادث مخصوصا حوادث شغلی در محیط کار اهیمت بالایی داره.
اون حوادث ترافیکی رو از دیگر خطر فاکتورهای خطرناک در این گروه سنی بیان و اضافه کرد: مریضیای طولانی غیرواگیر در تموم دنیا به عنوان یه موضوع اصلی تهدید کننده سلامت در این گروه سنی مورد توجه و مطرحه.
علامه با بیان اینکه مریضیای قلبی در ایران اولین عامل مرگ و میر در این گروه سنیه، گفت: حوادث ترافیکی و سرطان از دیگر علل شایع مرگ و میر در این گروه سنیه.
اون خودمراقبتی رو یکی از موضوعات مهم موثر در نظام سلامت جهان بیان و اضافه کرد: اینکه مردم بدونن هیچ فردی بیشتر از خودشون نمی تونه سلامت اونا رو تامین کنه، نیازمند پیشرفت سواد سلامت جامعه بوده و رسانه ها در این مورد بسیار موثر هستن.
علامه گفت: از طرف دفتر آموزش سلامت پروژه ای با عنوان "تربیت سفیران سلامت" در دست اقدامه که بیشتر از دانش آموزان به عنوان پیام آوران سلامت خونواده استفاده می شه؛ این دانش آموزان در مدرسه آموزش می بینن و نکات بهداشتی جور واجور رو به خونواده انتقال میدن.
ایشون هم اینکه از جفت و جور مجموعه های آموزشی به شکل نرم افزار گوشی موبایل با عنوان "نرم افزار خودارزیاب میانسالان" و ارائه این نرم افزار به مردم خبر داد.

Related Posts:

منبع :

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *