تندرستی - پزشکی

28 نکته درباره‌ی مصرف مکمل‌ها | اطلاعات دارویی

28 نکته درباره مصرف مکملا

اگه مریضی خاصی دارین و دکتر مصرف بعضی از مکملای غذایی رو براتون تجویز کرده، بد نیس نگاهی به این نکته های خلاصه اما کاربردی در مورد چگونگی مصرف مکملا بندازین تا بدنتون بیشترین سود رو از مصرف اونا ببره…

مکمل آهن + 7 نکته

1. مکمل آهن در صورتی به شما تجویز می شه که گرفتار به کم خونی فقر آهن باشین پس بدون هیچ دلیل و خودسرانه، این قرص رو مصرف نکنین.

2. بهتره مکمل آهن رو با یه لیوان پر از آب ساده بخورین. مصرف مکملای آهن با آب مرکبات هم واسه جذب بهتر آهن موجود در اونا پیشنهاد می شه.

3. اگه پس از خوردن مکمل آهن، دچار دل درد یا معده درد میشین بهتره این مکمل رو با شکم خالی مصرف نکنین. البته در این صورت جذب آهن موجود در مکمل شما کمی کاهش پیدا می کنه.

4. یه ساعت قبل از خوردن صبحونه یا 2 ساعت پس از مصرف هر کدوم از وعده های غذایی، بهترین زمان واسه مصرف مکمل آهنه.

5. مکمل آهن رو با شیر، دوغ یا بقیه نوشیدنیای شامل کلسیم مصرف نکنین چون کلسیم باعث ایجاد مشکل در جذب آهن می شه.

6. معمولاً مصرف مکملای شامل آهن با ایجاد یبوست همراه هستن. پس واسه خلاص شدن از این مشکل می تونین رژیم غذایی خود رو تا آخر دوره مصرف مکمل آهن پر از فیبر خوراکی کنین. یادتون باشه که میوه ها، سبزیا و غلات سبوس دار منابع خوبی واسه دریافت فیبر حساب می شن.

7. مکمل آهن رو هر روز سر ساعت مشخصی استفاده کنین تا دریافت و جذب اون به بهترین راه ممکن انجام شه.

و کلسیم تداخل داره. پس بهتره این مکمل رو به صورت جداگونه و فقط با

آب ساده بخورین

مکمل روی + 7 نکته

1. مکمل روی رو هم مانند مکمل آهن با یه لیوان پر از آب ساده بخورین. نوشیدن آب کافی همراه مکمل باعث می شه مواد موجود در اون در قسمتای خاصی از بدن که قراره آزاد شه، آزاد و جذب بدن شه.

2. مصرف مکمل روی و کلسیم با همدیگه تداخل ایجاد می کنن و اثر همدیگه رو از بین می برن. پس اگه مجبور به به کار گیری هر دوی این مکملا هستین، حتماً موضوع رو با پزشکتون در میان بذارین تا اون ساعت مناسب مصرف هر کدوم رو براتون مشخص کنه.

3. و کلسیم تداخل داره. پس بهتره این مکمل رو به صورت جداگونه و فقط با آب ساده بخورین. واسه پیشگیری از ایجاد تداخل در جذب مکمل روی باید از خوردن اون با شیر یا دوغ هم دوری کرد.

4. آبای سخت و سنگین می تونن در جذب روی مشکل بسازن. پس اگه در مناطقی زندگی می کنین که آب سخت دارن باید راهی واسه جفت و جور آبای ساده به خاطر مصرف مکمل روی پیدا کنین.

5. غلات و حبوبات شامل ماده ای به نام «فیتات» هستن که این ماده می تونه جذب روی رو دچار مشکل کنه. پس یکی، دو ساعت قبل و بعد از مصرف مکمل روی، دور مثل این خوراکیا رو خط بکشین.

6. اگه ناراحتی کلیه، کبد یا اسهال طولانی و دیابت دارین، موضوع رو با دکتر خود در میان بذارین. ممکنه در این موارد، دکتر شما مصرف حجم بالاتری از مکمل روی رو واسه بهره مندی و جذب بیشتر اون به شما پیشنهاد کنه.

7. اگه مکمل روی مصرف می کنین، حجم مواد غذایی شامل فیبر رو در برنامه روزانه تون افزایش ندین. دریافت فیبر فراوون می تونه دفع روی از بدن رو به دنبال داشته باشه.

اینکه مکمل اسید فولیک رو صبح، ظهر، عصر یا حتی هنگام خواب استفاده کنین،

اهمیت و خیلی فرقی نداره. همونجوریکه گفتیم مهم اینه که اونو هر روز و

در ساعت مشخصی بخورین

مکمل ویتامین ث + 5 نکته

1. مکمل یا همون قرصای ویتامین C رو درست به اندازه ای که پزشکتون تجویز کرده، استفاده کنین. افزایش خودسرانه مصرف این مکمل می تونه دچار شدن به اسهال و تحریک ترشح شیره های گوارشی رو به دنبال داشته باشه.

2. مکملای ویتامین C رو با مکملای ویتامینای A و E یا با خوراکیای شامل این ویتامینا استفاده کنین. اگه این 3 ویتامین با همدیگه مصرف شن، جذبشون در بدن به مراتب بالاتر میره.

3. اگه مکمل ویتامین C مصرف می کنین، سیگار نکشید. سیگار کشیدن می تونه باعث دفع این ویتامین از بدن شه.

4. تا یکی، دو ساعت پس از مصرف مکملای ویتامین C، آهن و اسید فولیک از نوشیدن چای و قهوه دوری کنین تا اختلالی در جذب این مواد مغذی به وجود نیاد.

5. داروهای استروئیدی، ضدبارداری، ضددرد و ضدافسردگی می تونن تأثیری منفی روی جذب ویتامین C داشته باشن. پس اگه این گروه از داروها رو مصرف می کنین، بهتره موضوع رو با دکتر خود در میان بذارین تا در صورت ضرورت، مصرف این مکمل در دوزهای بالاتری براتون تجویز شه.

بعضی وقتا مصرف مکمل کلسیم اونم در دوز بالای 600 میلی گرم با یبوست همراه

است که پیشنهاد می شه واسه پیشگیری از این آسیب، افراد روزی 11 تا 12 لیوان

آب بنوشن

مکمل اسید فولیک + 4 نکته

1. مصرف مکملای شامل اسید فولیک معمولاً به خانومای باردار پیشنهاد می شه. پس بهتره اونا واسه پیشگیری از دچار شدن به کم خونی یا آسیب رسوندن به خود و جنینشان اندازه مصرف این مکمل رو به صورت خودسرانه کم یا زیاد نکنن.

2. بهتره مکمل اسید فولیک رو با خوراکیای شامل این ریزمغذی استفاده کنین. سبزیای دارای برگ سبز پهن، مرکبات، حبوبات و غلات سبوس دار شامل اسیدفولیک هستن و می تونن همراهان غذایی خوبی واسه این مکمل باشن.

3. واسه جذب بهتر و اثر بیشتر مکمل اسید فولیک باید اونو در ساعتای مشخصی از روز استفاده کنین. اینکه مکمل اسید فولیک رو صبح، ظهر، عصر یا حتی هنگام خواب استفاده کنین، اهمیت و خیلی فرقی نداره. همونجوریکه گفتیم مهم اینه که اونو هر روز و در ساعت مشخصی بخورین.

4. بیشتر خانومای باردار یا کسائی که قصد بارداری دارن، واسه پیشگیری از کم خونی یا ایجاد مشکل در زایمون، مبادرت به مصرف خودسرانه و بیشتر از اندازه مکملای شامل اسیدفولیک می کنن. بهتره این گروه از افراد بدونن که مصرف بیشتر از 1000 میکروگرم اسیدفولیک در روز به هیچکی و تحت هیچ شرایطی پیشنهاد نمی شه.

مکمل یا همون قرصای ویتامین C رو درست به اندازه ای که پزشکتون تجویز کرده، استفاده کنین. افزایش خودسرانه مصرف این مکمل می تونه دچار شدن به اسهال

و تحریک ترشح شیره های گوارشی رو به دنبال داشته باشه

مکمل کلسیم + 5 نکته

1. مکمل کلسیم هم مانند خیلی از مکملای غذایی دیگه می تونه در هر ساعتی از روز اما به صورت منظم مصرف شه.

2. شما می تونین در هر وعده مصرف، بیشترین حد 500 تا 600 میلی گرم مکمل کلسیم استفاده کنین. اگه دکتر شما مصرف روزی 1000 میلی گرم مکمل کلسیم رو براتون تجویز کرده باید اونو در دو وعده جور واجور استفاده کنین تا جذب اون به بیشترین و بهترین حد ممکن برسه.

3. بعضی وقتا مصرف مکمل کلسیم اونم در دوز بالای 600 میلی گرم با یبوست همراه س که پیشنهاد می شه واسه پیشگیری از این آسیب، افراد روزی 11 تا 12 لیوان آب بنوشن.

4. مصرف مکمل کلسیم با خیلی از داروها از جمله آنتی بیوتیکا و داروهای کم کننده فشارخون تداخل پیدا می کنه یعنی اگه این مکمل رو با داروهای نامبرده به طور همزمان استفاده کنین، هم جذب کلسیم در بدنتون رو دچار مشکل کردین و هم اثر داروی مصرفیتان رو کاهش دادین. پس بهتره در این مورد با پزشکتون مشورت یا مکمل کلسیم رو دست کم 2 ساعت قبل از خوردن داروها و مکملای دیگه استفاده کنین.

5. اگه مکمل کربنات کلسیم می خورید، حتماً اونو همراه غذا استفاده کنین تا ترشح اسیدمعده به جذب بهتر اون کمک کنه.


منبع : tebyan.net

Related Posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *