تندرستی - پزشکی

3 بیماری شایع در خانم ها

3 مریضی شایع در خانوما

واسه اینکه خانوما رو تشویق کنیم تا به سلامتی خود بها بدن، باید در اول اطلاعات مفیدی رو درباره مشکلات شایع سلامتی شون در اختیارشون بذاریم و عوامل خطر واسه بیماریای شایع رو بگیم تا خود اونا با شناخت این موارد، از گرفتار شدن به این بیماریا پیشگیری کنن.

1- بیماریای قلبی

 

زنان دچار مریضی قلبی، بیشتر فکر می کنن که مشکلاتی مثل درد قفسه سینه دارن و کمتر به مشکلات قلبی توجه می کنن، اما بعضی وقتا با داشتن نشونه هایی مانند درد شونِه، تهوع، استفراغ و مشکلات تنفسی، واقعا به مشکلات قلبی گرفتار هستن.

 

عوامل خطر واسه بیماریای قلبی شامل موارد زیره :

– سن بالا

– جنس مذکر (مردها بیشتر به مشکلات قلبی دچار می شن)

– وراثت (آدمایی که سابقه خانوادگی واسه این مشکل رو دارن)

– سیگار کشیدن

– کلسترول خون بالا

– نبود جنب و جوش و فعالیت بدنی

– چاقی

دیابت

2- سرطان سینه

سرطان سینه شایع ترین سرطان در بین خانوم هاس.

 

عوامل خطر سرطان سینه عبارتند از :

– سن : با افزایش سن احتمال دچار شدن به سرطان سینه بیشتر می شه.

– مناطق جغرافیایی : گسترش این سرطان در نقاط جور واجور جغرافیایی و کشورها فرق می کنه. هر چند اندازه فعالیت روزانه فرد بسیار مهم تر از وراثت در این نوع سرطانه.

– سن شروع قاعدگی یا یائسگی : خانمایی که خیلی زود قانون شده و خیلی دیر یائسه می شن، استعداد بیشتری واسه دچار شدن به سرطان سینه دارن. خانمایی که بعد از 55 سالگی یائسگی طبیعی دارن، نسبت به خانمایی که قبل از  45 سالگی دچار یائسگی می شن، دو برابر بیشتر احتمال دچار شدن به سرطان سینه رو دارن.

– سن افراد در زمان اولین بارداری : نداشتن بچه یا بچه دار شدن در سن بالا، احتمال دچار شدن به سرطان سینه رو زیاد می کنه. خطر دچار شدن به این سرطان واسه زنائی که بعد از 30 سالگی اولین بچه خود رو به دنیا آورده ان، دو برابر بیشتر از زنانیه که قبل از سن 20 سالگی بچه اول خود رو به دنیا آورده ان.

– عوامل وراثتی

– سابقه دچار شدن به بیماریای دیگه سینه

– در برابر اشعه قرار گرفتن : بعضی خانوما به دلیل دچار شدن به بعضی بیماریا، باید در برابر اشعه x  قرار بگیرن و پرتو درمانی شن که این کار احتمال دچار شدن به سرطان سینه بالا می بره.

– چگونگی زندگی کردن : تحقیقات جور واجور نشون میده که چگونگی زندگی و رژیم غذایی افراد رابطه مستقیم با سرطان داره.

– چاقی : زنان چاق بیشتر از افراد معمولی در برابر دچار شدن به سرطان سینه قرار دارن.

مصرف الکل در زنان شانس دچار شدن به سرطان سینه رو زیاد می کنه.

– هورمونا : زنائی که از روشای هورمونی (قرصای هورمونی) واسه جلوگیری از بارداری استفاده می کنن، شانس زیادتری واسه دچار شدن به این سرطان رو دارن. طول مدت مصرف، سن فرد در شروع مصرف، دوز و نوع هورمون مورد به کار گیری مواردیه که اثر مهمی بر احتمال دچار شدن به این سرطان می ذارن.

خطر دچار شدن به سرطان سینه در زنائی که بعد از 30 سالگی اولین بچه خود رو به دنیا آورده ان، دو برابر بیشتر از زنانیه که قبل از سن 20 سالگی بچه اول خود رو به دنیا آورده ان

سرطان سینه چه علایم ظاهری داره؟

– سرطان سینه  در اول دردناک نیس و فرد هیچ گونه احساس دردی نداره.

– امروزه سرطان سینه با غربالگری سینه در زنائی که هیچ  علایمی ندارن، تشخیص داده می شه. تقریبا 6 نفر از هر هزار نفر در تستای غربالگری سرطان سینه تشخیص داده می شن .

– توده در سینه: بعضی زنان با احساس توده در سینه خود، احتمال بروز مشکلی رو میدن. این کار وقتی اتفاق می افته که فرد در حال بررسی سینه خوده و بافت توده ای شکل نامنظمی رو در سینه خود حس می کنه.

– تغییرات در پوست: دندانه دار شدن پوست و تشکیل چین و چروک از تغییرات مهم در پوست فرده. حتی مکنه از نوک سینه ترشحاتی خارج شه. سینه متورم شده و قرمز می شه و پوست سینه، مانند پوست پرتقال می شه.

– بعضی وقتا بیماران با توده در زیر بغل مواجه می شن که نشون دهنده رشد سرطان تا غدد لنفاوی زیر بغله.

 

3- پوکی استخون

پوکی استخون مشکل خیلی از زنان به خصوص درسن بالای 50 ساله. پوکی استخون وقتی اتفاق می افته که بدن فرد نتونه توده استخون تازه ای بسازه.

کلسیم و فسفر دو عنصر مهم واسه ساخت استخون هستن. حال اگه این دو عنصر به بدن نرسند، روند تولید استخون کامل نمی شه و بدن با مشکل استخون سازی مواجه می شه. اگه بدن فرد اونقدر با کمبود کلسیم و فسفر مواجه بشه که از تجزیه استخوانا، کلسیم و فسفر خود رو تامین کنه، بافت استخون ها نرم شده و با کمترین ضربه ای می شکنن.

در زنان این مشکل در سن یائسگی شدت پیدا میکنه و اونم به خاطر کاهش هورمون استروژنه.

 

علائم :

درد استخون حتی هنگام لمس کردن اون

شکستگی استخون با کوچیک ترین ضربه

کوتاه شدن قد و خم شدن پشت

– کمردرد به خاطر شکستگی در مهرهای کمر اتفاق می افته

گردن درد

 

عوامل خطر:

– مصرف داروهای ضد صرع

– پاراتیروئید پرکار

کمبود ویتامین D

– قطع قاعدگی به مدت طولانی در خانوما

مصرف الکل

– سابقه خانوادگی دچار شدن به پوکی استخون

– سیگار کشیدن

– مصرف کم کلسیم در برنامه غذایی روزانه

– سابقه هورمون درمانی واسه مریضی سرطان سینه

 

زنان می تونن با در نظر گرفتن این سه مریضی شایع و کسب اطاعات لازم درمورد این بیماریا، نقش مهمی رو در پیشگیری از دچار شدن به اونا اجرا کنن.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

Related Posts:

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *