تندرستی - پزشکی

3 بیماری که از حیوانات به ما می رسند

3 مریضی که از حیوانات به ما می رسن

شکلای جور واجور ویروس های آنفلوآنزا که در بدن حیوانات تولید و افزایش می شن، می تونن آدما رو با خطر مواجه کنن.

تب مالت

 

بروسلاهای تولید کننده تب مالت شکلای جور واجور مختلفی دارن و می تونن خیلی راحت گاو، خوک، بز، گوسفند و حتی سگا رو آلوده کنن.

 

حیواناتی که به هر شکل به این مریضی گرفتار شن، شدیدا از شیرشون کم میشه یا در صورت بارداری، جنین خود رو از دست میدن.

 

نازایی و عقیم شدن دام هم از بقیه عواقب این بیماریه. آدما به واسطه تماس مستقیم با حیوانات آلوده یا از راه خوردن و آشامیدن اجناس غذایی تولیدی اونا می تونن به تب مالت گرفتار شن.

 

تنها راه پیشگیری از تب مالت در آدما کنترل مریضی در دام و دوری از مصرف مواد لبنی آلوده س.

مصرف مواد لبنی غیرپاستوریزه بدون دودلی یکی از کلی ترین روشای انتقال این مریضی به بدن آدم حساب می شه.

پنیرهای گوسفندی و بستنیای محلی غیرپاستوریزه می تونن به آسونی تب مالت رو به بدن آدم منتقل کنن.

 

این مریضی که در مردان شایع تر از زنونه، بعضی وقتا دوره کمون طولانی نزدیک به چند ماه داره.

احتمال انتقال تب مالت از شخص به شخص نادره، اما نزدیکان فرد باید حتما به دکتر مراجعه کنن، چون که احتمال داره اونا هم همون عامل مریض کننده رو دریافت کرده باشن

کبد، طحال و مغز استخون از آسیب پذیرترین اندامای بدن نسبت به این بیماریه.

 

علائم تب مالت مثل آنفلوآنزاست و به خاطر همین بعضی وقتا از اون غفلت می شه.

تب، ضعف، مریضی و احساس بیقراری، کاهش وزن، خستگی، ناتوانی، یبوست، دردهای عضلانی و ماهیچه ای و ورم غدد لنفاوی از جمله شاخص ترین نشونه های این بیماریه.

 

احتمال انتقال تب مالت از شخص به شخص نادره، اما نزدیکان فرد باید حتما به دکتر مراجعه کنن، چون که احتمال داره اونا هم همون عامل مریض کننده رو دریافت کرده باشن.

 

تشخیص این مریضی از راه آزمایش خون و دوره درمان اونم حدود چهار هفته س.

 

مصرف آنتی بیوتیک ها و داروهای آرامش دهنده دردهای عضلانی معمولا واسه درمان رایجه.

 

توکسوپلاسموز

این مریضی یه جور عفونت انگلیه. توکسوپلاسماگوندی یه انگل میکروسکوپی درون سلولیه که میزبان کلی اون گربه و بعضی از شکلای جور واجور حیوانات مزرعه س.

مدفوع گربه امکان انتقال و منتشر کردن این عفونت تک یاخته ای رو در محیط جفت و جور می کنه.

خیلی از گونه های پستانداران و پرندگان نسبت به این انگل ضعیف هستن.

بیشتر آدمایی که به این انگل گرفتار می شن، خود از وجود اون آگاه نیستن، چون که این مریضی نشونه های آشکاری اون طور که در مورد بقیه بیماریا شایعه، نداره.

 

گربه ها معمولا از راه خوردن جوندگان کوچیک و پرندگان به این انگل گرفتار می شن و هر گونه تماس با مدفوع اونا می تونه آدم رو هم آلوده کنه.

 

در طبیعت، گربه سانان عادت به مخفی کردن مدفوع خود دارن و این تا حد خیلی از انتقال مریضی به دیگر پستانداران جلوگیری می کنه، اما نگهداری گربه در منازل یکی از مواردیه که احتمال دچار شدن رو در آدما زیاد می کنه.

خیلی از گربهایی که به این انگل گرفتار هستن، حتی کوچیک ترین نشونه ای از مریضی از خود بروز نمی دن.

 

گربه سانان تنها راه انتقال این مریضی نیستن. خوردن گوشت خام، نیمه پخته و آبدار آلوده هم می تونه آدم رو به توکسوپلاسموز گرفتار کنه. حتی بعضی از شکلای جور واجور کودهای حیوونی هم شامل این انگل هستن و می تونن میوه ها و سبزیجات رو آلوده کنن. پس سبزیجات خام و نشسته هم می تونن منتقل کننده این انگل به بدن باشن.

 

مادران بارداری که به توکسوپلاسموز گرفتار می شن، می تونن این مریضی رو به نوزاد خود منتقل کنن.

پیشنهاد می شه زنائی که به این عفونت گرفتار شدن، دست کم شش ماه پس از دچار شدن به این مریضی باردار نشن.

تحقیقات نشون داده درمان بموقع مادر باردار می تونه از شدت مشکلات مریضی توکسوپلاسموز کم کنه، اما از انتقال اون به جنین جلوگیری نمیکنه

در درصد موارد، کودکانی که با این مریضی متولد می شن، هیچ نشونه ای از مریضی ندارن، اما در ماه ها و سالای بعد، نشونه هایی مثل تبای شدید، تورم غدد، تغییر رنگ پوست و چشم به رنگ زرد به واسطه ترشح غیرعادی بیلی روبین از کبد، کم خونی، جوشای زیرپوستی و خونریزیای سطحی و زیر پوستی، بزرگ شدن کبد و طحال، عقب افتادگی ذهنی، کاهش شنوایی و بینایی، مشکل در بلع و لنگ زدنای غیرعادی در کودکان بروز می کنه. بدیش اینه در بعضی شرایط دیده شده که سر نوزادان از حد معمولی بزرگ تر یا کوچیک تر بوده.

Related Posts:

 

انتقال این مریضی از یه فرد مریض به فرد سالم معمولا شایع نیس، اما در صورت اهدای بافت یا خون آلوده شخص مقابل هم به این مریضی گرفتار می شه.

 

پزشکان بیشتر می تونن این مریضی رو از راه آزمایش خون یا بررسی مایع نخاعی، غدد لنفاوی، جفت، مغز استخون و حتی آزمایش روی بقیه بافتای بدن تشخیص بدن. 

 

اما تشخیص توکسوپلاسموز در آدمایی که سیستم ایمنی بدنشون ضعیفه به نسبت راحت تره.

در مورد کودکان همیشه باید غدد لنفاوی چک شه، چون به جز این مریضی احتمال مشکلات دیگری هم هست.

 

تحقیقات نشون داده درمان بموقع مادر باردار می تونه از شدت مشکلات مریضی توکسوپلاسموز کم کنه، اما از انتقال اون به جنین جلوگیری نمیکنه.

 

در مورد کودکان با سیستم ایمنی قوی، درمان این مریضی بین چهار تا شش هفته زمان میبره و بعضی وقتا هم به بستری شدن در بیمارستان نیازه.

 

سالمونلا

سالمونلوز یه مریضی باکتریاییه که باعث ایجاد یه جور مسمومیت شایع در بدن می شه. جوجه ها و تخم مرغ می تونن بدون هیچ سختی ای به باکتری سالمونلا آلوده شن؛ به خاطر همین خوردن تخم مرغ خام و مصرف گوشت نپخته یکی از راه های انتقال این باکتری به بدنه.

 

معمولا فقط پوسته تخم مرغ به این باکتری آلوده می شه، اما این قانون همیشگی نیس. در کل جوجه، گاو و خزندگانی مثل لاک پشتا، مارمولکا و آفتاب پرستا می تونن سالمونلا رو به بدن آدم منتقل کنن. باکتری تولید کننده این مریضی حتی می تونه در آب و خاک هم وجود داشته باشه.

 

مریضی سالمونلا روده ها رو تحت تاثیر قرار میده، اما همه آدمایی که انگار این باکتری رو می بلعند، به سالمونلا گرفتار نمی شن.

 

خیلی از کودکانی که خزندگانی مثل لاک پشت یا آفتاب پرست رو به عنوان حیوان خونگی نگهداری می کنن، در برابر دچار شدن به این مریضی قرار دارن.

معمولا کودکان و نوزادانی که سیستم ایمنی بدن اونا ضعیف تره، راحت تر به باکتری سالمونلا فرصت خودنمایی میدن

شستن همیشگی دست و صورت یکی از راه های مقابله با این بیماریه. عوارضی مثل حالت تهوع و تب از نتیجه های این مریضی حساب می شه.

 

معمولا کودکان و نوزادانی که سیستم ایمنی بدن اونا ضعیف تره، راحت تر به این باکتری فرصت خودنمایی میدن.

علائم دچار شدن به سالمونلا طی سه روز در بدن ظاهر می شه و بعضی وقتا در صورت نبود درمان دارویی، مرتفع می شه.

 

شکلای جور واجور مختلفی از سالمونلا شناخته شده. تو یه نوع از این مریضی که از راه تماس با مدفوع فرد آلوده ایجاد می شه، کبد و طحال شدیدا متورم شده و فرد باید دوره درمان سختی رو بگذرونه.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *